Dziecko w szkole baletowej – co warto wiedzieć?

Szkoła baletowa to marzenie wielu małych dziewczynek, a także chłopców. Baletnice i baletnicy poruszają się z gracją i opanowaniem, występują w pięknych strojach i wykonują skomplikowane układy.

Balet ma bardzo wiele zalet i nic dziwnego, że zarówno dzieci, jak i rodzice wybierają szkołę baletową jako dodatkowe zajęcia dla swojej pociechy. O czym należy pamiętać, zapisując dziecko do takiej szkoły?

Czego uczy balet?

Balet to przede wszystkim nauka dyscypliny, ciężkiej pracy i panowania nad własnym ciałem. Dla najmłodszych to bardzo dobra zabawa i im starsze dziecko, i im bardziej zakochane w balecie, tym więcej pracy i ambicji wkłada z lekcje. To bardzo ważne, bo balet nie jest łatwy a dzięki temu, że dziecko samo chce się uczyć, samo decyduje się na kolejne lekcje. Balet uczy także koordynacji, trzymania się prosto, poruszania w sposób pewny. To bardzo dobre zajęcia dla dzieci, które zaczynają się garbić, albo właśnie mają problemy z koordynacją ruchów. Ponadto jest to również praca w grupie, bo często zwłaszcza na początku nauki tańczy się w grupie, zatem ważne jest zgranie.

Czego potrzebuje mała baletnica?

Najważniejsze są baletki. Baletki dziecięce, czyli buty stworzone wyłącznie do baletu muszą być miękkie i idealnie dobrane, dzięki czemu stopy dziecka będą miały możliwość zachowywać się tak, jak należy, dobrze się rozwijać i dawać jak najlepsze efekty pracy. Baletki są najważniejszym elementem stroju. Mniej ważne, ale równie potrzebne są wygodne leginsy. Na zwyczajne ćwiczenia baletowe nie ma konieczności ubierania dziecka w strój, który będzie wyglądał niczym z jeziora łabędziego.

Wiele osób krytykuje szkoły baletu za to, że uczą dzieci rywalizacji i niejednokrotnie zmuszają, je do ciężkiej pracy. Wszystko to pojawia się w znacznie później, kiedy dzieci są już na tyle duże, że same potrafią i mogą zdecydować, czy chcą uczęszczać na lekcje i próbować swoich sił w tej trudnej dyscyplinie, jaką jest balet. Na pewno warto podarować dziecku baletki dziecięce i dać mu szansą na rozwój i zdobywanie kolejnych szczytów oraz rozwój swojej pasji.